Symetria i proporcja w stylu klasycznym

Ład proporcji i symetrii jest podstawą stylu klasycznego. Tu najważniejsza jest równowaga między tym, co po lewej, jak i po prawej stronie, względem osi środka.

Najprościej przedstawić to można za pomocą ustawienia mebli w salonie, gdzie osią środka jest kominek, a sofy, fotele, pomocnicze stoliki lub lampy, rozstawione są idealnie symetrycznie po bokach kominka, w tej samej ilości.  Najważniejsza jest równowaga. Jeśli na konsolce pod lustrem stoi lampa, a nie mamy drugiej takiej samej, to ustawiamy na przeciwległym końcu konsolki przedmiot o tej samej wysokości i subiektywnie postrzeganej ciężkości, np. wazon. Obraz wnętrza, aby zachowana w nim była proporcja i harmonia, musi być dla naszego oka tak samo ciężki z każdej ze stron. Zupełnie tak, jakbyśmy patrzyli na wagę szalową. Jeżeli któraś z szal jest niżej, to znaczy że jest cięższa. Tak samo, gdy patrzymy na środek pomieszczenia i po którejś ze stron jest dla naszego oka zbyt dużo, zbyt ciemno, a po drugiej zbyt lekko, pusto i  jasno, to znaczy, że nie ma w pomieszczeniu równowagi.

Balans w pomieszczeniu można wypracować nie tylko dodając identyczny przedmiot po drugiej stronie. Można zrównoważyć  pomieszczenie kolorami, odpowiednim oświetleniem, czy żywą roślinnością.

Polecam pobawić się obserwacją we własnym mieszkaniu, w miejscu pracy i sprawdzić, czy czasami coś nas nie wprowadza w stan rozproszenia, a to powoduje niemożność skupienia się. Tak niewielka rzecz może wpływać na nasz nastrój i poziom zmęczenia. Może właśnie chodzi o brak równowagi między lewą i prawą stroną w pomieszczeniu?  Wystarczy to zbalansować.

Tumblr

zdjęcie pochodzi ze strony:  tumbir.com

 

 

Symmetrical rooms lend a structured air, ideal for formal entertaining. The look is achieved by first determining the axis. In this living room, the fireplace is the axis. Plants and candlesticks on the fireplace and coffee table mirror each other. A loveseat is placed on each side of the axis. The arched doorway and armoire also balance each side.

 

zdjęcie pochodzi ze strony :  bhg.com

 

Amerykańskie wnętrza: symetria idealna, czyli bliźniacze sofy, fotele i stoliki kawowe. Sofy jako duże meble dostały tapicerkę gładką i neutralną, fotele natomiast wyróżniają się najbardziej charakterystycznym wzorem "chevron" w biało-żółtych barwach. Realizacja BBHome Design

 

zdjęcie pochodzi ze strony : urzadzamy.pl

Coral!

to zdjęcie pochodzi z :

media-cache5.pinterest.com